Sizi Arayalim
×
Sizi Arayalım
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*
  1
 • E-Mail*
  2
 • Konu*
  3
 • 4

Hayat Devam Ediyor

by / Pazartesi, 11 Ağustos 2014 / Published in İletişim, Kişisel Gelişim, Koçluk

“Ne olduğunu anlamıyorum. Üç yıldır herşey çok iyiydi. Şimdi ne yapmış olursam olayım, bana katlanamadığını hissediyorum. Hatta, bir süre ayrı kalmayı teklif etti. Telefonlarıma doğru dürüst cevap vermiyor. Ama ben onu çok seviyorum. Onsuz geçireceğim bir güne bile tahammülüm yok. Hatta, tüm hayatımı onunla geçirmeyi umuyordum.”
Ağlıyordu ve hakarete uğramış hissediyordu. Bu şekilde ilişkinin bitirilmesini hak etmediğini düşünüyordu.

Bu ve buna benzer durumları birçoğumuz tecrübe etmiş ya da dinlemişizdir. Eğer bir ilişki iki insanın birlikte daha mutlu, sağlıklı ve iyi bir hayat kurmaları üzerine kurulu değilse; taraflardan biri diğerinin yaşam enerjisini bir şekilde tüketecektir. Bir şekilde, bu gerçekleşir veya taraflardan biri ilişkiyi bitirir. Diğer taraf aşık olarak kalmaya, giden kişinin özlemini çekmeye devam eder.

Vazgeçmemiz gereken durumlarda, yani o aşkın dışına çıkmamız gerektiğinde; o kişiyle yaşadığımız olumsuz ve kendimizi kötü hissettiren şeyleri üst üste koyduğumuzda, o kişiyle ilgili olumsuz duygularımız yoğunlaşır.

Burada karar verme gücümüzü kullanarak, içinde bulunduğumuz ilişki durumunu değiştirme özgürlüğüne sahibiz. Hayatımızda neleri kabul edeceğimiz konusunda, kendimize taban bir standart koymaz isek; hak ettiğimizin aşağısında davranışlara ve tutumlara maruz kalırız. Herşey ters gitse, sevgiliniz sizi terk etme noktasında olsa bile; koyduğunuz standartlara göre yaşamak kararlılığınızı bozmamalısınız ki, kendi hayatınızın ve isteklerinizin kontrolü sizde olsun. Kötü ilişkilerin üstesinden gelmek, bazı insanlar için zordur. Kötü anılarından vazgeçemez ve kendi hayatına yön vermekten, kendilerini mahrum bırakırlar. Herşeyden once, iyi bir hayatı hak ettiğimize inancımız tam olmalıdır.

Şu anda bile, kendi hayatımız için bir karar verebiliriz. Çoğu insan bunu yapmaktan uzaktır; çünkü karar vermekten onları alıkoyan çok güçlü bahaneleri vardır. Aslında bugün bulundukları noktada olmalarına sebep, şu ana kadar verdikleri kararları ve kendi tercihleridir. Eğer gerçekten karar verirseniz, herşeyi uygulamaya koyabilirsiniz. Nasıl bir insan olmak ile ilgili vereceğiniz karar, sizin kendinizle ilgili daha fazla karar verme gücünüzü de ortaya çıkaracaktır. Karar vermek istediğimiz konuda, ne kadar spesifik olursak ve odaklanırsak daha kolay ilerleyebiliriz.

“Bazen gerçekten vazgeçme kararı almamız gerekir. Hayatımızdaki bir kişi terk edip gidebilir veya ölebilir.”

Kişi gerçekten ne istediğini fark ettiğinde, kendi ile ilgili aldığı kararları uygular duruma gelir. Bu noktada, “Sana bu kötü duyguları hissettiren birisiyle mi ömrünü geçirmek istersin? Yoksa hayatına yeni bir yön vermeyi mi?”dediğimizde; verdiğimiz cevap kocaman bir gülümseme ile “yaşamaya devam” olacaktır.

Çünkü yaşam üç kelime ile özetlenir “hayat devam ediyor”. Herşey kendi karar ve tercihlerine göre yön alırsa; kontrol sende olacak ve kendin şekillendirdiğin hayatının yeni süprizleri ile daha mutlu olacaksındır.

TOP