Sizi Arayalim
×
Sizi Arayalım
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*
  1
 • E-Mail*
  2
 • Konu*
  3
 • 4

İlişkiler ve Tercihler

by / Pazartesi, 01 Aralık 2014 / Published in İletişim, İlişki Koçluğu, Kişisel Gelişim, Koçluk

Pekçok insan mutlu ve sağlıklı bir birlikteliğe sahip olmak üzere hayaller kurar. Başlattıkları yolculuğun uzun süreli ve sonsuz olmalarını ister.Bir kısım ilişkiler uzun süreli olabilirken bir kısım da çıktıkları yolculukta daha yolun ortasına gelmeden ya da başlarında ilişkilerinde çıkmaza girerler.

“Hiç dinlemeden konuşan bir eşim var…Anlattığı herşey kendine ait. Sanki dünyanın merkezinde o var. Benim söylediğim herşeye itiraz ediyor, kızıyor.En başında böyle değildi aslında. Çoğu zaman söylendi ben sustum. Artık son zamanlarda yaptığı işi iyi yaptığından o kadar çok bahsediyor ki. Çok yoruldum ve daha çok susar oldum”

Partnerlerin birbirleri ile nasıl iletişim kurdukları çok önemli. Düşündüklerimizi içimizde tutarsak zamanla birikir ve bize yük olur. O yükün altında sıkışır kalırız. İçimizde olanları söylersek yani iletişimi koparmadan ilerlersek kendi gerçekliğimizi de paylaşmış oluruz. Kendi gerçekliğimizi paylaştığımızda hayatımızı da paylaşmış oluruz. Böylece partnerimizle aramızda kurduğumuz bağ herşeyin üstesinden gelmemizi kolaylaştırır.İyi bir ilişkide sağlıklı iletişim, şeffaf ve net olmaktan geçer.

İlişkilerden bir taraf bazen bir model belirler ve idare eden durumuna girer. Kendisinden verir, verir ve sonra da beklentiye girer. “Beni anlaması ve bunu fark etmesi lazımdı” düşüncesine kapılır. Birgün tepki verdiğinde aldığı cevap şu olur.“Hiçbir şey söylemedin ki, nereden bilebilirdim?”

Gerçek ve sağlıklı bir iletişim ortak yol bulmaktan geçer. Bunu sağlamak ise iletişimden geçer. Konfor alanlarını bozmamak için girilemeyen iletişim, durumu sadece öteler ve zamanla rahatsızlığı arttırır. Gerçekte kim olduğumuzla ilgili mutlu değilsek bir ilişki bu durumu değiştiremez.

İlişkilerimiz birinci gelenin ödüllendirileceği bir yarışma değildir. İhtiyaç duyduğumuz şey temelde sevgi dolu bir ilişkidir. Rekabet ilişkiyi zedeler ve yıpratır. Daha iyisini yaşayabilirim düşüncesinden sıyrılıp sizi tatmin eden bir ilişkinin ne olduğu üzerine odaklanmak size gerçeği yaşatacaktır.

Olumlu ya da olumsuz düşüncelerimizi içimizde biriktirmeden paylaşmak ilişkimizi şeffaf bir şekilde yaşamamıza ve iletişimde kalmamıza destek olacaktır.

Partnerimizin buna açık olmadığını düşünmek ise sadece bizim geliştirdiğimiz bir inanç olabilir mi?

TOP