Sizi Arayalim
×
Sizi Arayalım
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*
  1
 • E-Mail*
  2
 • Konu*
  3
 • 4

Kendiniz İçin!

by / Çarşamba, 12 Kasım 2014 / Published in İletişim, İlişki Koçluğu, Kişisel Gelişim, Koçluk

Hangimiz kendimizi iyi hissettiğimiz yerlerin ve durumların nerede olduğunu biliyoruz? Hayatın akışına takıldığımız uzun yıllar içinde sadece bir hafta ya da onbeş günlük bir tatille kısıtladığımız rahatlama alanına sahibiz bir çoğumuz sadece…Evet çok gerekli ama bir yılın koşuşturmasını ve yoğunluğunu sadece ortalama on gün güneşin altında geçirerek üzerimizden atmamız ne kadar mümkün?

Sabahın erken saatlerinde kalkıp işe yetişmenin, alışverişin, eşlerle ilgilenmenin, çocukların takibini yapmanın vs. gibi durumlarla günler, aylar ve yıllar geçiyor. Peki hiç mi bu arada kendimize alan açacağımız bir zaman yakalayamıyoruz? Çalışmak gibi, yemek yemek, uyumak gibi temel ihtiyaç haline getirebileceğimiz hobilerimiz olsa nasıl olurdu?

Bunu yapabilenler var ama devamlılığını getiren yüzde kaçlık bir dilimdir? Hangi statüde olursak olalım düzgün bir planlama ile gerçekten keyif aldığımız hobilerimizin uzun vadede bize katabileceklerini düşünürsek işe neler yapabileceğimizi düşünerek başlayabiliriz.

Mümkün olsaydı haftanın bir günü ya da birkaç saati neler yapmak sizi gerçekten mutlu ederdi?

Buna odaklandığınızda zihninizin neler ortaya çıkardığını görmek sizi çok şaşırtmasın. Elinize kağıt kalem alın ve yazın. Bir hafta boyunca hayal bile edemeyeceğiniz hobileri yapabildiğinizi düşünerek yazın. Sonra sadeleştirin ve bunların sayısını 2’ye veya 3’e düşürün ve sıralayın. Ulaşılabilir bir sıralama yapın. Nihayet bir tanesinde karar kılın ve güzel bir planlama ile hayatınıza geçirin. Şayet birşeyleri biliyor ama eyleme geçiremiyorsanız, yapmıyorsanız, bilmiyorsunuz demektir. Bilmek yapabilmektir. Bildiğinizi yapmak ise özgürlüktür.

Kendiniz için birşeyler yapmakta geç kalmayın derim. Kendiniz için yaptığınız bir jest etrafınızdaki sevdiğiniz insanlara ve ailenize müthiş bir keyif olarak geri dönecektir.

TOP