Sizi Arayalim
×
Sizi Arayalım
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*
  1
 • E-Mail*
  2
 • Konu*
  3
 • 4

Koçluk Nedir, Ne Değildir?

Merhaba; koçluğu hepimiz ucundan kenarından biraz duymuşuzdur. Birileri çok etkili olduğunu ve muhakkak gerektiğini söylerken, birileri bunun Amerikan kökenli Kapitalist sistemin suni bir getirisi olduğunu düşünür. Bazıları ise ne yetkinlikleri, ne eğitimleri var ki bu işi yapıyorlar der durur etrafımızda. Bu konuda herkes biraz haklı aslında. Gerçekten bu iş için henüz hazır olmamış insanlar da maalesef bu işi yapabiliyorlar. Fakat bu durum sadece bu meslek için değil tüm meslekler için geçerli değil midir ?

Tüm bunları deneyimlerken, kafamız bir hayli karışır. Bu yüzden bu haftaki yazımda bu konuyu aydınlatmak istedim.

Koçlukla tam 10 yıl önce oğlum Arda’nın doğumuyla tanıştım. Eşim koçluk yapan birisi ile tanıştığını söylerken O’na “nerden buluyorsun bu gereksiz şeyleri” dediğimi çok net hatırlıyor ve şimdi o günleri hatırladığımda gülüyorum.

Eşimin ısrarı üzerine bu alanda bana birçok eğitimimi veren kişi ile tanıştım ve önceleri seans alarak başladığım bu işi şu an profesyonel şirket sahibi biri olarak devam ettiriyor ve hayatımın tüm alanında kullanıyorum. Ön yargılarla ve negatif yaklaştığım “koçluğu” ilk deneyimlemeye başladığımda, inanılmaz etkilerini öncelikle özel ilişkilerimde görmeye başladım ve o süreçte kendi yaşamımdaki ilerleme ile birlikte çevremdeki insanlarla sohbet ederken yaşamlarında çözemedikleri birçok şeyi bu konuşmalar sayesinde çözdüklerini fark ederek bu işi profesyonel olarak yapmaya karar verdim. Şuan ise 4 yaşında bir eğitim koçluk ve danışmanlık şirketinin sahibiyim ve gelen her müşterimiz %100 müşteri memnuniyeti ile NATİVA ile yollarını ayırmadan devam ediyor.

10 yıl önce başladığım bu yolculukta bu alanda tam 7.000 saat eğitim aldım ve yaptığım seansları ve yetiştirdiğim öğrenciler üzerindeki deneyimsel süreyi hesaplayamıyorum bile.

Ne yetkinlikleri var diye soranlara cevap olarak; 7.000 saatlik bir eğitim ve hesabını bilemediğim bir deneyim süresi şu an sanırım bu alanda yetkin olduğumu yeterince gösteriyor.

“Koçluk nedir?” sorusunu cevaplamaya gelince, öncelikle “ne değildir” in cevabını vermeliyiz.

Koçluk psikolojik bir danışmanlık değildir. Danışmanlık hiç değildir. Koçluk yaşamınızın her alanında gitmek istediğiniz noktaya hatta ve hatta asla elde edemem dediğiniz noktalara sizi taşıyan ve bu yolculukta size sadece ışık tutarak rehberlik eden bir yöntemdir.

Peki nasıl oluyor bu? Dediğimizde ise, cevap çok basit aslında. Güçlü iletişim, kendini keşfetmek ve var olan potansiyelini keşfederek kullanmaya başlamak bu işin başlangıç noktasıdır. Yani, siz bu durumları farketmeye başladığınızda kullanmaya başlar ve rutin yaşamınızın alışkanlıklarını değiştirip hedefleriniz üzerinde planlamalar yaparak hedefe doğru ilerlersiniz.

Herkesin parmak izi gibi kendi gerçekliği, yaşanmışlığı, deneyimleri ve her geçen saniye yeni deneyimleri ile eskilerini birleştirerek oluşturduğu yeni yeni gerçeklikleri, inançları, sınırları, doğruları, yanlışları vardır. Bu yüzden hepimiz kardeş de olsak aynı kültürden de olsak aynı fikir ve düşüncelere sahip değilizdir. Düşünün en sıkı anlaştığınız bir yakınınızla bile zaman zaman fikir ayrılıklarına düşersiniz. İşte bu farklılıklar sizin de hedefe giderken farklı hızda ve farklı yöntemler ile ilerlemenizi gerektirir. Bu yüzden ilerleme noktasında başkasına uygun olan yöntem, fikir vs… size uygun olmayabilir.

Koçluk sizin için en doğru yolu bulmanızı sağlar ve siz bu yolu bulduğunuzda istedikleriniz üzerinde emin bir şekilde ilerlersiniz. Bu durumu keşfetmiş olmak size motivasyon ve doğru yol haritasını kazandırır. İşte koçluk bunu yapar.

Yani uzun lafın kısası elinizde doğru adres varsa gider, soru işaretleri ile dolu bir anlatım varsa, yola çıkamazsınız.

Koçluk ve koçluk eğitimleri sadece bunu yapmakla kalmaz, doğru iletişim metodları ile doğru ve gerçek iletişimi öğrenerek kendinizi çok daha doğru ifade eden bireyler haline gelirsiniz. İş hayatınızda ve özel hayatınızda, doğru ve etkili iletişimi sağladığınızda, çevrenizdekiler ile ortak noktada buluşma ve onların sizin üzerinizdeki yargıları, sizin onlar üzerindeki yargılarınızı ortadan kaldırarak, daha mutlu bireyler olmanızı ayrıca sağlar.

Koçluk 5-10 günlük eğitimler ile öğrenilebilecek bir şey değildir, sıkı bir çalışma ve istikrar ister, bunu hayat felsefesi haline getirmeniz ile ancak profesyonelliğe taşıyabilirsiniz.

Koçlukla başlayan kişisel gelişim eğitimlerinde ise, önce kendi yaşamınızın lideri olur daha sonra gerçek anlamda bunu profesyonel olarak yapmak ve insanlara bu yöntemler ile fayda sağlamak benim gerçekte yapmak istediğim iş dediğinizde gerçekleşir.

Peki, “şu an benim yaşamımın lideri kim” derseniz bir sonraki yazımı takip etmenizi ve tüm bu bahsedilen konuları bugün biraz kendi içinizde sorgulamanızı tavsiye ediyorum.


Kendinize bugünden itibaren güçlü sorular sorun ve mümkünse bu soruları yazılı olarak cevaplayın:

Herşey mümkün olsaydı nasıl bir yaşam dilerdim?

Peki böyle bir yaşama sahip olan kişiler ile benim aramdaki farklar ne?

Gerçekte, istediklerimi elde etmek için kendime koyduğum engelleri başkalarından mı öğrendim yoksa hep eyleme geçtim ve başarısız mı oldum?

Peki beni başarısızlığa götüren engeller nelerdi? Bu engelleri ortadan kaldırmam ya da artık engel olma özelliklerini yok etmem için nelere ihtiyacım var?

TOP