Sizi Arayalim
×
Sizi Arayalım
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*
  1
 • E-Mail*
  2
 • Konu*
  3
 • 4

NLP Nedir ?

by / Perşembe, 10 Temmuz 2014 / Published in Koçluk, NLP

Bir çocuk annesine,

– “NLP nedir?” diye sormuş.

Annesi çocuğa,

– “Bunu sana açıklarım fakat önce dedene gidip romatizma ağrıların bu aralar nasıl diye sormanı istiyorum” demiş.

Çocuk hemen dedesinin yanına gitmiş ve;

– “Dede romatizma ağrıların bugün ne durumda” demiş.

Dede, yüzünü buruşturmuş ve ağrılarının ne kadar kötü olduğunu bunun onu ne kadar rahatsız ettiğini anlatarak mutsuz, umutsuz ve huzursuz bir ifade takınmış.

Çocuk cevabı aldıktan sonra annesinin yanına giderek,

– “Evet sordum şimdi anlatacak mısın” demiş.

Annesi;

– “Birşey yapmanı daha istiyorum sonra anlatacağım” demiş.

– “Şimdi dedenin yanına git ve seninle geçirdiği en güzel günü anlatmasını iste” demiş.

Çocuk tekrar koşarak dedesinin yanına gitmiş,

– “Dede benimle geçirdiğin en güzel anını anlatır mısın?” diye sorunca,

Dede, birden doğrulmuş ve gülerek onunla geçirdiği en güzel anıyı hatta anıları ardı arkasına gülerek kahkahalarla anlatmaya başlamış. Çocuk hikayeleri dinledikten sonra, annesinin yanına giderek;

– “Sordum şimdi bana NLP’nin ne olduğunu anlatacak mısın” diye tekrar sormuş

Annesi çocuğa,

– “İşte NLP budur sadece insanın zihninde varolan düşüncelerinin ve dilinde söylediklerinin tüm durumunu nasıl etkilediğini şimdi dedenle birlikte gördün.”

Evet NLP’yi tanımlayan hikayelerden en sevdiğimdir bu, NLP budur çünkü. NLP zihnimizin içindeki düşüncelerimizin, inaçlarımızın, doğrularımızın, yanlışlarımızın, mutluluğumuzun, mutsuzluğumuzun, yapabileceğimize inandıklarımızın, imkansız olarak gördüklerimizin yani kimliğimizin ve hayatımızda kararlarımızı oluşturduğumuz gerçekliğimizin dil ile tekrar programlanmasıdır. NLP, zihnin dil ile tekrar istenilen şekilde programlanmasıdır.

Bizler, kendimiz ile ilgili ne söylüyorsak onu yaparız. Ne yaparsak da ona inanırız. Neye inanırsak da onu söyleriz. İşte bu döngüde ki varolan durumlardan birini değiştirmeye başladığımızda diğerleri de ona bağlı olarak değişmeye başlar. Tüm bu döngüye baktığımızda, bu döngü içerisinde değişime uğratabileceğimiz en kolay olanı, dilimizi yani söylediklerimizi değiştirmektir.

Söylediklerimizi değiştirmeye başladığımızda olumlu dil kalıplarını kendimize yerleştirdiğimizde tüm inanç sistemimizin bu doğrultuda değişmeye başlar ve tabii ki yaptıklarımız da buna bağlı olarak değişime uğrar.

Değişim ve tabii ki buna bağlı olarak kişisel gelişimimiz ve hedeflerimize ulaşabilmemizin en etkili silahı olan dil NLP’nin en etkin olduğu alandır. NLP zihnimizi dil ile nasıl yöneteceğimiz ve engelleri kaldırabilecek zihinsel güce nasıl ulaşacağımızı öğreten bir yapıdır. Tüm bu sihirli gücün nasıl çalıştığını takip edebilmek için yazılarımızın devamını takip edin ve sizde bu gücün yapabildikleri hakkında bilgi sahibi olun.

TOP