Sizi Arayalim
×
Sizi Arayalım
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*
  1
 • E-Mail*
  2
 • Konu*
  3
 • 4

Öğrenilmiş Çaresizlikler mi Güçlü Olmak mı?

by / Çarşamba, 23 Temmuz 2014 / Published in Kişisel Gelişim, Koçluk, NLP

Kaçımız kendi gücümüzün farkındayız?

Peki, kaçımız bugüne kadar başardıklarına şöyle bir dönüp bakıyor ve “Yaşamımda bugüne kadar şunları yaptım” diye hayatını gözden geçirerek mutlu oluyor. Kendi gücünün farkında olanların da, hayatlarında bu gözden geçirişi yapanların da çok fazla olduğunu düşünmüyorum.

İnsanoğlu, genelde yapamadıklarına ve başaramadıklarına odaklanır ve başaramadıkları üzerinde sesli olarak veya sessizce hayıflanır. Hayatımız kaçırdığımız fırsatlar ve gerçekleştiremediğimiz isteklerle doludur.Genelde ne yapmak istediğimizin ve başardıklarımızın üzerine odaklanamayız.

Bunun sebebi, bana göre, öğrenilmiş çaresizliklerimizdir. Çocukluğumuzda öğretmenlerimizin ve anne babalarımızın sık sık söyledikleri “Kendini sen beğenme! Seni başkaları beğensin ve taktir etsin” cümlesini hatırlarsınız herhalde… Bu cümle, biz koçlar tarafından öğretilmiş çaresizlik olarak adlandırılan duruma verilecek en güzel örneklerden biridir.

Öğrenilmiş çaresizliklerimiz yüzünden, bir türlü hayatımızda nasıl bir güce sahip olduğumuzu farkedemeyiz. Bu yüzden, ya başarıyı haketmediğimiz ya da başarıyı elde edemeyeceğimiz konusunda kendimiz ile ilgili acımasız yargılarımız vardır. Bu yüzden hayallerimiz hayaller olarak kalır hayatımızda.

Peki hayallerine ulaşanlar… Hayallerine ulaşanların davranışları, hayallerine ulaşanların kendi iç dünyalarında kendilerine olan inançları farklı mı? Kesinlikle farklı.
İstediklerini elde edenler ile istediklerini elde edemeyenler arasındaki en büyük fark, kendilerine karşı olan inançları. İstediklerini elde edenler, başarabileceklerine inanarak, nasıl elde edeceği konusunda plan yaparak hedefe ulaşırlar. İstediklerini elde edemeyenler ise, sadece ve sadece bu duruma inanmaz ve harekete geçmezler. İşte bütün mesele budur.

Yaşamımıza kendimiz ile ilgili sınırları yine kendimiz koyarız. Var olan sınırlarımızı biz belirler ve onların nereye kadar uzanacağına biz karar veririz. Geçmişimizde yaşadığımız olumsuz olaylar bu sınırları bizim gözümüze soka soka zihnimize belirler. Oysa başarıyı ve gücü elde etmiş olan insanlara baktığımızda onların da hayatlarında bir sürü başarısızlık oluşuna rağmen sınırlarını koymadıkları için yani yaşadıkları olayları sınır değil de, deneyim olarak kabul ederek hayatlarına devam ettikleri için istedikleri şeylere sahip olmuşlardır.

İşte gerçek güç budur. NLP ile ilk tanıştığımda, ben de bunu yapmaya başladım. Artık kendimi bir ev kadını olarak kabul etmeye başlamıştım ki, karşıma çıkan NLP adlı bu sihirli güç ile tekrar üretken yaşantıma geri döndüm.

TOP