Sizi Arayalim
×
Sizi Arayalım
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*
  1
 • E-Mail*
  2
 • Konu*
  3
 • 4

Referanslar

by / Perşembe, 08 Ocak 2015 / Published in İletişim, İlişki Koçluğu, Kişisel Gelişim, Koçluk, Kuantum, NLP

“Gülmek sana çok yakışıyor”. “Gülünce daha güzel oluyorsun”.”Gülümsemek her kapıyı açar”. Anneannemin tüm çocukluğumda hatta yetişkin dönemimde bile hiç bıkmadan usanmadan beni her gördüğünde bana verdiği telkinlerdi bunlar. Şimdi onu her hatırladığımda yüzüme bir gülümseme yerleşir.

Doğduğumuz andan itibaren hatta anne karnında iken başlar deneyimlerimiz, tecrübelerimiz.Gördüğümüz, duyduğumuz, kokladığımız, tattığımız herşey beynimizde bir dosya şeklinde saklanmaya başlar. Tüm bunlar bizim referanslarımızdır. Bazıları bilinçli, bazıları bilinçsiz alınmıştır. Hayal ettiğimiz şeyler bile beynimize kaydolur.

Hayatta başımıza ne gelirse gelsin, ister zorlayıcı, ister zevkli bir tecrübe. Bunlardan aldığımız değerlerle yola devam edebilmek, gelişebilmek, yeni yorumlar, yeni eylemler, yeni referanslar oluşturabilmek mümkündür. Herhangi bir olay ya da düşünce referanslarımız eşliğinde bizi harekete geçirir. Düşüncelerimizi ya da bedensel algılarımızı en kötüsünü düşünme eğiliminde yani olumsuz bir şekilde yorumlarsak korkularımızı, paniklerimizi, öfkemizi arttırırız.

Düşüncelerimizi ve bedensel algılarımızı yeniden yorumladığımızda ya da dosyamıza yeni veriler ilave ettiğimizde bizi korkutan, aşırı heyecan veren durumları olumlu hale geçirebiliriz. Mutlu hissettiğimizde “güleriz”. Yani duygularımız davranışlarımıza yol açar. “Gülümsüyor” isek mutlu hissederiz dersek ve bu teoriye göre yeni bir referans oluşturursak ki anneannemin bende oluşturduğu inanç bu idi. “İnsanlar mutlu oldukları için gülümserler ancak gülümsediklerinde de daha mutlu olurlar”.

Bizi biçimlendiren hayatımızın tek tek anlarıdır. O halde çocuklarımızın büyümesine yardım ederken onlara hayatlarında olumlu referanslar getirecek tecrübelere yöneltmek çok önemlidir. Bununla birlikte nelere dikkat etmeleri gerektiğinide öğretmek. Negatif, olumsuz ortamların ve kişilerin bizlerin bile üzerinde yarattığı yıkıcı etkiyi düşünürsek, çocuklarımızın bu verilerle dolu bir dosyası olmasını hiçbirimiz istemeyiz. TV programları, bazı şarkı sözleri ve yanlarında yapılan her tatsız konuşma. Artık biliyoruz ki her veriyi zihin alıyor ve zamanı geldiğinde kullanıyor. Bugün bizlerin yaptığı gibi ve anneannemden bana kalan kocaman bir gülümseme.

Sınırlı referanslar sınırlı bir hayat yaşatır. Aynı zamanda referans olarak, kendi kişisel tecrübelerinizle sınırlı değilsiniz. Başkalarının referanslarını ödünç alabilirsiniz. Film seyretmek, başarılı gördüğünüz kişilerin biyografilerini okumak, diğer kültürleri tanımak standartlarımızı yükseltmek ve sınırlardan kurtulmak için ve yeni referanslarla ilerleyebilmek için çok önemlidir.

Kendiniz için yeni ve alışılmadık birşeyi en son ne zaman yaptınız?

Sınırlardan kurtulmak için yeni bir referans.

Mutluluk zaten yanıbaşımızdaymış gibi gülümseyin. Hangi niteliğe sahip olmak istiyorsanız, zaten ona sahipmişsiniz gibi davranmak yeni yılın yeniliği olsun herbirimize. Keyifle kalın….:)

TOP