Sizi Arayalim
×
Sizi Arayalım
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*
  1
 • E-Mail*
  2
 • Konu*
  3
 • 4

Sebepler ve Sonuçlar

by / Pazar, 09 Kasım 2014 / Published in Uncategorized

Hayatımızda şu anda nerede bulunuyor olursak olalım, daha fazlasını, daha iyisini isteriz bir çoğumuz. Hepimizin hayalleri, yaşadığımız dünyayı daha iyi bir hale getirme arzusu vardır. Ama günlük koşuşturmalar, kaygılar bizi rüyalarımızı gerçekleştirmek için engeller ve onlar için çaba göstermemizin önünü keser.

Aslında hayatta ne yapmak istediğini bir çok insan bildiğini söyler ama bildiğini yapan insan sayısı çok azdır. Bilmek yetmediğine göre “eylem” e geçmek gerekiyor. Bunun için gerekli olan en önemli şey “karar vermek” tir. Gerçekten karar verdiğimizde ve oraya odaklandığımızda o karar çok zor bir karar olsa bile çoğumuz içimizde büyük bir rahatlama hissederiz. Sonunda bu çemberden çıktık deriz. Daha iyi kararlar vermenin yolu daha çok kararlar vermektir.

Genelde insanlar değişimin geçici olduğuna inanırlar bilinçaltlarında. Diyete başlamak gibi…Onca zahmetli süreçten sonra kısa dönemli bir ödüldür alacakları. Çünkü “inanç” larında tekrar kilo alacakları vardır.

Geçen yıllara baktığınızda belli bir konuda verebildiğiniz farklı bir kararın bugünkü durumunuzu kökten değiştirebilecek güçte olduğu noktaları görebiliyor musunuz? Belki bugünkü hayatınızın çok daha iyi ya da çok daha kötü yapabilecek karar noktaları… Evlilik, kariyer, yatırım, spor, diyet ve belki ayrılık, boşanma…vs. gibi kararlar size hayatınızın bu noktasına nasıl getirdi? Ya da veremediğiniz kararlar…

Farklı eylemler farklı sonuçlar getirdiğine göre; kendimize soracağımız soru şu olmalıdır: “Ömrümün bundan sonra ki 5 ya da 10 yılını “nasıl” yaşayacağım?” İstediğim yarını yaratabilmek için bugün nasıl yaşamalıyım ve hangi kararları alıp eyleme geçmeliyim?

Zihinsel ve duygusal durumumuzu kontrol etmek, sabır göstermek ve eyleme geçmek; karar verdiğimiz konunun bize ne anlam taşıdığına ve bu konuda neler yapabileceğimize odaklanmak, bizi sonuca götürecek durumlardır.

Bilmeliyiz ki başarı ya da başarısızlık değildir istediğimiz sonuçları elde edememek. Sadece “sonuç” lardır. Ve tecrübeler daha iyi kararlar vermemizi sağlar. Kendimizle ilgili ne kadar çok karar verirsek karar vermede ve uygulamada o kadar başarılı oluruz.

Karar verme gücünü kullanmakta en büyük engelimiz “yanlış” kararlar verme korkumuzdur. Mutlaka her zaman doğru kararlar veremiyebiliriz. Verdiğimiz kararlar ne olursa olsun esnek olabilmeli, sonuçlara bakıp gelecekte daha iyi kararlar için tecrübeleri kullanabilmeliyiz. Geçmişteki şartlanmalarımızın bugünümüzü ve yarınımızı kontrol etmesine engel olduğumuzda, bunun hayatımıza getireceği heyecan ve enerjiye yeniden sahip olmak sizce mükemmel olmaz mıydı?

TOP