Sizi Arayalim
×
Sizi Arayalım
 • Ad Soyad*
  0
 • Telefon*
  1
 • E-Mail*
  2
 • Konu*
  3
 • 4

Yeni Yıl & Yeni Ben

by / Salı, 06 Ocak 2015 / Published in İletişim, İlişki Koçluğu, Kişisel Gelişim, Koçluk, NLP

Yeni yıl hepinize, sağlık, aşk, para, kariyer, mutluluk ve bol şans getirsin.

Peki sizce tüm bu dilediklerimiz bu yıl gerçekleşecek mi?
Yoksa bu dilekler sadece yeni bir yıla girerken kullandığımız sıradan kelimeler mi?

Tüm sosyal medya mesajlarında, çevremde, her yerde yeni bir yıl ve yeni umutların dilekleriyle doluydu geçtiğimiz hafta. İnsanın içi kıpırdıyordu adeta. Her yerde ışıl ışıl, mutlu ve umutlu insan yüzleri. Yeni yıl gecesi tüm bu dileklerin tavan yaptığı saat 00:00’da ise çevremdeki yüzlere baktım ve bir an “şimdi harekete geçmenin tam zamanı” diye haykırmak geldi içimden.

Hayatımızda hep birşeylerin peşinden koşuyor ve koştuğumuz şeylerin hep bir gün gelip tesadüf eseri bizi bulacağı umuduyla yaşıyoruz pek çoğumuz.

Tüm bunları gördüğümde aklıma Boris Pasternak’ın bir sözü gelir; “İnsan yaşamak için doğmuştur, yaşamaya hazırlanmak için değil”

Tüm bunlara sahip olmak için dilemek değil dilediğin şeyin fırsatlarını yakalamak için harekete geçmek gerekir. Yaşama hazırlanamazsınız yaşamı yaşarsınız. Her yeni yılyeni beklentilere bürünürüz. Takvimdeki yeni yıl ibaresi tüm bu isteklerimizi yerine getiremez. Biz o yıl ne yaparsak onu bize yaşatır. Tıpkı geçmiş yıllar gibi.

Yeni bir yılın başında içimizde umutlar, beklentiler ve yeni yılın enerjisiyle doluyken tüm bu isteklerimizin gerçeğe dönüşmesi için harekete geçmeliyiz. Tüm isteklerimizi yerine getirmek için, yaşamımızda bu isteklerimize engel olan her ne varsa hayatımızdan çıkarmalı, her ne destekliyor ise yaşamımıza dahil etmeliyiz.
Örneğin, iyi bir kariyer sahibi olmayı bekliyorsak, bu kariyere ulaşmak için kendimize ne tür sözler vereceğiz. Nelere evet nelere hayır demeliyiz bir liste yapmalıyız.
Hayatımızda ötelemelerden vazgeçmeli , “istediğim şeyler için bugün ne yaptım” sorusunu hergün kendimize sormalıyız.
Bugünden itibaren, isteklerimiz konusunda bugün yapmam gerekenler listesini şimdi yapmaya başlamalı ve tüm bunları yerine getirme kararını almalıyız.

Aksi taktirde hedeflerimizin önünde ne tür engeller varsa bunları hayatımızdan çıkarmadan, bu hedefleri destekleyici güçleri, alışkanlıkları, davranışları dahil etmeden nasıl ulaşabiliriz ki?
İsteklerimize ulaşmanın ve yaşamımızı istediğimiz şekilde yaşamanın 3 adımı vardır.
Birinci adım istemek ve varolan durumdan rahatsız olmaktır. Bu adım ikinci adımı “karar adımını” getirir. Kaderiniz karar anlarınızda belirlenir. Aldığınız kararlar önünüze çıkacak olan tüm yolları belirler. Üçüncü adım ise harekettir. Aldığımız kararları harekete geçirmek ve uygulamaktır. Tabi burda en önemli nokta hareket planınızı oluştururken etrafınızda uygulanan yöntemlerin kendinize uygun olanını belirlemektir. Size uygun olmayan, değerlerinize ve yapınıza uygun olmayan hareket planı sadece bir çöptür. Size uygun kimliği giyinmeye dikkat edin.

Tüm bu adımları uyguladığınızda bu yıl ve önünüzdeki her yıl sizin gönlünüzce olacağını garantilerim. Aksi taktirde geçmiş yıllardaki gibi hareket ettiğinizde bu yıl da geçmişten farklı olmayacaktır. “Her zaman gittiğin yoldan ilerlersen her zaman aynı noktaya ulaşırsın.”

Hatırlayın! Dilekleriniz ile birlikte bu yıl farklı yollardan ilerlemek sizin elinizde .

Herşey bu yıl gönlünüzce olsun.

TOP